Kas valida garaažile käänduks, sektsioonuks või rulluks?

Möödas on ajad, kus garaažiukse valik käis hetkega, sest rohkem kui paari mudeli vahel valida polnudki. Klassikaline küljele avanev hingedel uks on küll kindlalt töötav lahendus, ent võrreldes teiste olemasolevate variantidega, ei ole see mingil juhul kõige mugavam. Tiibuksed nõuavad autost väljatulekut, et uksed avada. Talviti tuleb ukseesine ala ka alustuseks lumest puhtaks rookida, et uste avamine üldse võimalikuks saaks.

Tõenäoliselt just mugavuse tõttu otsustatakse aina rohkem modernsete garaažiuste kasuks.

Need jagunevad omakorda kolmeks:

  • käänduksed;
  • sektsioonuksed;
  • rulluksed.

Milline neist on aga just sinule parimaks valikuks?

Käänduks, kus garaažiukse leht liigub korraga garaaži lae alla, on tõenäoliselt kõige klassikalisem lahendus.

Käändukse lihtne konstruktsioon garanteerib selle kestvuse ja kasutusmugavuse. Kuna seda on väga lihtne avada ja sulgeta ka käsitsi, tasub seda kindlasti kaaluda juhul, kui sa millegipärast ei soovi automaatset ja elektroonikaga töötavat ukse avamissüsteemi kasutada.

Käändukse konstruktsiooni lihtsus jätab ka kujunduse osas vabad käed.

Käänduksed tulevad tihtipeale soojustamata kujul, mis tähendab, et garaaži sisetemperatuur on madalam kui muude lahenduste korral. Samas on uksele väga lihtne lisada jalgvärav, nii et kui sul ei ole just vaja autoga sisse või välja sõita, saad garaaži vahet liikuda mugavalt läbi jalgvärava.

Kuigi ka sektsioonuks liigub nagu käänduks lae alla, siis ei liigu see ühtse ukselehena, vaid avaneb vertikaalselt üles.

See tähendab aga seda, et garaažiesine ruum jääb vabaks.

Suureks eeliseks on ka sektsioonukse sobivus igale garaažile. Kuna firmadel on võimalik valmistada uks just vastavalt etteantud mõõtudele, valivad selle lahenduse tihtipeale need inimesed, kelle maja garaažiukse ava on pigem ebastandardne.

Rulluks, nagu ka sektsioonuks, võimaldab sul sõiduki kohe garaaži ette parkida, takistamata seejuures garaažiukse avanemist-sulgumist. Mis on aga sektsioonuksest erinev, on see, et rullukse tõstemehhanism ei vaja garaaži laes ruumi, nii et laealust ruumi ukse lähedal on sul võimalik hoopis lisapanipaigana kasutada.

Praegu turul pakutavatest variantidest on rulluksel kindlasti kõige optimaalsem ruumikasutus, säästes ruumi nii garaaži ees kui ka garaaži sees.

Kahjuks on rulluksel aga vähem võimalusi kujunduseks ning reeglina ei ole võimalik sellistele ustele lisada ka jalgväravat.

 

Missugust tüüpi ust siis eelistada?

Vastuse, milline uksetüüp valida, saad siis, kui sa paned paika, milleks ning kui tihedalt garaaži kasutatakse.

Kui garaažist toimub tihe sisse-välja liikumine ka ilma autot kasutamata, peaks kindlasti garaažiuksele lisama ka jalgvärava, nii et liikumiseks ei ole vaja garaažiust üldse avadagi.

See aga tähendab, et rulluks langeb kohe võimalike variantide seast välja.

Kui aga garaaži kohal on eluruumid, peaks garaažiuks kindlasti soojustatud olema, et küttekulusid mitte lakke ajada, nii et sellisel juhul oleks reeglina parema isolatsiooniga sektsioonuks või rulluks parem variant.

Kuigi alguses võib sobiva ukse valimine tunduda keeruline, siis konsulteerides ekspertidega leiad kindlasti endale sobivaima lahenduse.