Esmakordselt uue aku valimisest autole

autoaku-kaivitus-talveool

Autoaku valimisest

Kes meist tahaks talvehommikul autot käivitades osaleda loteriis ning tõdemuseni jõuda, et täna tööle ei jõua. Seda lihtsal põhjusel, et auto ei käivitu. Kõige kindlam on sellist olukorda ennetada jälgides aegajalt aku seisukorda ja hinnates, kas esineb mõni allolevatest probleemidest?

  • Auto käivitamine on vaevaline
  • Madal akuvedeliku tase
  • Autol on elektririkkeid

Sellisel juhul on tõenäoliselt vaja autole valida uus aku. Siinkohal on abi nelja olulise asja meeles pidamisest.

 

Auto aku peab olema valitud lähtudes mootori võimsusest ja tüübist

Esimeseks kriteeriumiks on - kas sinu auto on pisikese või suure bensiinimootoriga. Või hoopis diiselmootoriga. Aku käivitusvool peab olema vähemalt võrdne (võib ka suurem olla aga mitte mingil juhul väiksem) autotootja poolt ettenähtud käivitusvooluga.

 

Mis on käivitusvool?

Aku käivitusvool (A) on kindlasti mahutavuse kõrval teine näitaja, millest ei saa mööda vaadata. See näitab ära voolutugevuse ehk aku võime anda tugevat voolu ära lühikese aja jooksul (ehk siis käivitamisel). Eriti oluline on käivitusvool diiselmootorite puhul, kuna need vajavad käivitamiseks korraga suuremat vooluhulka.

Üks kõrgelt hinnatud ja suurema käivitusvooluga aku on Varta Silver 100AH 830A, https://kaup24.ee/et/autokaubad/akud-akulaadijad/akud/aku-varta-silver-100ah-830a-h3?id=115454

Pea meeles ka oma auto varustustaset

Tänapäevastel autodel on lisaks juba tavapäraseks kujunenud lihtsale varustusele väga palju erinevaid mugavus- ja turvaseadmeid, mis tarbivad olulisel määral voolu. Mugavusvarustuse alla kuuluvad soojendused, kompuutrid, GPS, multimeedialahendused, ja nii edasi. Detailne loetelu võimalikust mugavusvarustusest on kasutajate poolt välja toodud ka Auto24 foorumis. Kindel on, et eeskujuliku lisavarustusega auto esitab akule kõrged nõudmised.

 

Mis on aku mahutavus?

Aku mahutavust mõõdetakse ampertundides (Ah). Mida suurem see number on, seda rohkem ja kauem suudab aku voolu anda. Tänapäeva autod vajavad juba üsna suure mahutavusega akusid. Pisemad bensiinimootorid vajavad vähemalt 60 Ah mahutavusega ja suuremad (üle 2 liitri kubatuuriga) vajavad vähemalt 65 Ah. Diiselmootorid vajavad juba suurema mahutavusega akusid.

 

 

Millised on sinu sõidu ja kasutusharjumused

See küsimus võib esmapilgul paista mitte väga oluline, kuid mida pikemaid sõite sa teed, seda paremini suudab aku ennast nende jooksul laadida. Kui sa aga teed pidevalt lühikesi sõite ja pikemaid otsi väga ette ei tule, siis on kindel, et aku eluiga ka väheneb. Miks? Aga just tänu sellele, et lühikeste sõitudega ja pidevate käivitamistega ei suuda aku end taastada ja laadida. Tühja aku laadimise teemal jagab mõtteid ka kasulik Accelerista artikkel.

Üldine reegel on, et aku tuleb valida autotehase või akutootja soovituse järgi. Vaata üle, missuguste mõõtudega aku sobib autole, millised on aku klemmid ning millised on ette antud mahutavuse ja käivitusvoolu andmed.

Kuid alati võib osta ka tugevama aku, kui on soovitatud.

 

Arvestada aku vahetamisega kuni nelja aasta tagant

Ka kõige parem aku ei kesta igavesti. Keskmine eluiga ühel korralikul akul, mida on ka korralikult kasutatud ja hooldatud, on kolm-neli aastat.

Õigeaegselt vahetatud aku päästab sind loteriist kas auto käivitub või mitte ning sa jõuad õigeaegselt nii tööle kui ka lapsele lasteaeda järele.